RSP-2000-48
48Vdc 42A, 48Volts Power Supply Parallel Function 48V 42Amps, 2000 Watts
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
In Stock: 17 can ship immediately
i
Lead time for quantities greater than shown, contact us
Quantity
Unit Price
1
Specifications
Input Voltage:
90~264Vac
Output Voltage:
48Vdc
Output Max Current:
42 Amps
Max Power:
2016 Watts
Known Country of Origin:
Taiwan
Features
AC input range: 90~264Vac
Operating temperature: -35~+70°C
Safety standard: UL62368-1
Forced air cooling via built-in DC fan; featuring internal fan speed control
Current sharing up to 4 RSP-2000-48 8,000W(3+1)
Built-in remote On/Off control, over temperature alarm and remote sense function
12V/1A & 5V/0.3A auxiliary outputs
Protections: short circuit / over load / over voltage / over temperature
MEAN WELL 5 year warranty
MEAN WELL RSP-2000-48
RSP-2000-48
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
Specifications
Input Voltage:
90~264Vac
Output Voltage:
48Vdc