DRS-480-24
24Vdc 20A +24Vdc 15.4A 24V DIN Rail Power Supply Battery Charger Output UPS Function
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
In Stock: 138 can ship immediately
i
Lead time for quantities greater than shown, contact us
Quantity
Unit Price
1
Specifications
Input Voltage:
90~305Vac
Output Voltage:
24Vdc
Output Max Current:
20 Amps
Max Power:
480 Watts
Known Country of Origin:
China
Features
AC input range: 90~305Vac
Operating temperature range: -30~+70°C
Industrial safety certification: EN 62368-1, UL 62368-1
User selectable charging: 2 or 3 stage charging mode
Built-in PFC
Adjustable charging current (adjustable by VR)
LED indicator for DC OK, charging status, AC OK, battery fully charged and failure
Built-in MODBus
Withstands 5G vibration
Can be installed on DIN Rail TS-35/7.5 or 15
Overvoltage category III
MEAN WELL 3 year warranty
MEAN WELL DRS-480-24
DRS-480-24
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
Specifications
Input Voltage:
90~305Vac
Output Voltage:
24Vdc