HLG-40H-30A
30Vdc 1.34A LED Driver, IP65, PFC Harsh Environment, Class 2 30V 1.34A
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
In Stock: 25 can ship immediately
i
Lead time for quantities greater than shown, contact us
Quantity
Unit Price
1
Specifications
Input Voltage:
90~305Vac
Output Voltage (CV mode):
30Vdc
Output Max Current (CV mode):
1.34 Amps
Output Current (CC mode):
1.34 Amps
Constant Current Operating Range:
18~30Vdc
Max Power:
40 Watts
Known Country of Origin:
Philippines
Features
Full range AC input: 90~305Vac
Operating case temperature: -40~+80°C
UL8750 LED power supply
Meet 4kV surge immunity level (IEC61000-4-5)
Class 2 power unit
Built-in active PFC
IP65 durable aluminium enclosure
High efficiency
Output voltage and constant current level can be adjusted through internal potentiometers
Protections: short circuit / over current / over voltage / over temperature
Applications: LED electric display, lighting, LED street lighting and indoor/outdoor lighting
MEAN WELL 7 year warranty
MEAN WELL HLG-40H-30A
HLG-40H-30A
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
Specifications
Input Voltage:
90~305Vac
Output Voltage (CV mode):
30Vdc
Output Max Current (CV mode):
Output Current (CC mode):
18~30Vdc