NTN-5K-2380CAN
380Vdc 16A, 5kW DC/AC Inverter, AC Charger, UPS Function, 230Vac, CANBus
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
In Stock: 1 can ship immediately
i
Lead time for quantities greater than shown, contact us
Quantity
Unit Price
1
Specifications
Input Voltage:
280~430Vdc
Output Voltage:
230VAC (200/220/230/240)
Max Power:
5000 Watts
Known Country of Origin:
Taiwan
Features
5kW DC/AC inverter with AC charger, UPS function and CANBus communication
True sine wave output (THD<3%)
Operating temperature range: -30~+70°C
Industrial safety certification: IEC/EN 62368-1
High surge output power up to 10000W
Built-in UPS function (AC by-pass)
Built-in temperature controlled fans
Built-in remote On/Off control
Digital design with MCU control
Parallel operation up to 30kW (5+1 units)
Supports CANBus communication
Conformal coated
5V Aux output
On/Off switch
AC output voltage is factory preset at 230Vac (200 / 220 / 230 / 240Vac user selectable by DIP Switch)
Input protections: reverse polarity / DC low alarm / DC low shutdown / overvoltage
Output protections: short circuit / overload / over temperature
Battery over discharge protection (low voltage disconnect)
MEAN WELL 5 year warranty
MEAN WELL NTN-5K-2380CAN
NTN-5K-2380CAN
Manufacturer: MEAN WELL
View Data Sheet
Specifications
Input Voltage:
280~430Vdc
Output Voltage:
230VAC (200/220/230/240)